10 užitečných tipů pro chov drůbeže
Sníte o čerstvých vajíčkách z vlastního kurníku? Chov drůbeže může být zajímavým koníčkem i zábavou, ale vyžaduje určité znalosti a péči. Abychom vám vše usnadnili, přinášíme tipy pro chov drůbeže a v našem e-shopu i moderní potřeby pro slepice ihned k objednání.
Takže – jak na produktivní slepice
1. Výběr vhodného plemene
Existuje mnoho plemen slepic, která se liší snáškou, temperamentem a nároky na chov. Pro začátečníky se doporučují nenáročná plemena, jako jsou plymutky, leghornky nebo české slepice. Při nákupu kontaktujte ověřené chovatele, kteří vám zaručí jejich zdraví a původ. Myslete i na to, že slepice jsou společenská stvoření a žije se jim lépe ve vícečlenných skupinách.
2. Příprava kurníku
Obydlí pro slepice naplánujte na suchém, vyvýšeném místě, s prostorem pro jednu slepici minimálně 0,5–1 m² podlahové plochy. Počítejte s dostatkem místa pro bidla neboli hřady, hnízda s podestýlkou, snášková místa, krmítka a napáječky. Nezapomeňte na ventilaci a okno pro přirozené světlo. Teplota v kurníku by se měla pohybovat mezi 10–20 °C a vlhkost okolo 50 %. Kurník by měl být pevně uzavřený a bez děr, kterými by se tam mohli dostat hlodavci či jiná škodná.
3. Příprava výběhu
Na jednu slepici má připadat výběh s plochou minimálně 10 m². Ohraďte ho pevným a odolným plotem vysokým 1,5–2 m a zapuštěným do země. Nezapomeňte na vrchní krytí, aby slepice nevylétly. Poslouží vám i jako ochrana drůbeže proti dravcům. Do výběhu umístěte nášlapná krmítka pro slepice (brání přístupu jiným zvířatům), napáječky, stínidlo a popeliště. Zajistěte slepicím dostatek prostoru pro hrabání a prozkoumávání. Vysázejte jim trávu a byliny pro zpestření potravy a zvažte i stromy a keře pro stín. Mimochodem, slepičí trus je po zkvašení vynikajícím hnojivem pro zahradu.
4. Speciální krmítka a napáječky pro slepice
Podstatou zdravého chovu jsou kvalitní krmítka a napáječky. Automatická napáječka pro drůbež zajistí stálý přísun čerstvé vody, zatímco závěsná napáječka udržuje vodu čistou a snadno dostupnou. V zimě je praktická vyhřívaná napáječka, zabraňující zamrzání vody.
5. Dobré krmivo a stálý přísun čerstvé vody
Základem stravy slepic je krmná směs obsahující obiloviny, bílkoviny, vitamíny a minerály. Mezi doplňky stravy patří zelené krmivo, ovoce, zelenina, hmyz, grit (drobné kamínky) a vápenec (zdroj vápníku pro tvorbu pevných skořápek). K dispozici je i rozmanité granulované krmivo pro drůbež s obsahem všech potřebných živin. Přísun živočišných zbytků a vápníku zajistí opeřencům drtič kostí pro slepice. Citroenzymix 1000 ml podpoří trávení a celkové zdraví slepic.
6. Ochrana slepic před parazity a dalšími hrozbami
Mezi nejčastější parazity slepic patří čmelíci, kteří jim sají krev a způsobují značné nepohodlí. Vyhledávaným (a přírodním) řešením je křemelina proti čmelíkům. Přidaná do vody se aplikuje do kurníku a na stelivo. U čmelíků způsobí dehydrataci a úhyn. Další možností boje s parazity je speciální přípravek Čmelíkostop. Přípravek Acidomid slepice, podávaný celoročně v napájecí vodě, působí jako prevence kokcidií, bakterií a plísní.
7. Optimální osvětlení a teplota
Produkci vajec podpoří dobrý světelný režim a teplota v kurníku. Během podzimních a zimních měsíců používejte umělé osvětlení k prodloužení světelného dne na 14–16 hodin. K tomuto účelu se je vhodná například infralampa pro drůbež.
8. Péče o vejce
Sbírejte vejce každý den, abyste zabránili jejich znečištění a rozbití. Skladujte je v chladničce při teplotě kolem 4 °C. Vejce z domácího chovu vydrží v lednici až 4 týdny.
9. Podpora líhnutí kuřat
Pokud plánujete líhnutí kuřat, investujte do digitální líhně. Tepelná žárovka pro kuřata zajistí potřebné teplo a vyhřívací lampa se hodí i pro udržení optimální teploty v kurníku v zimě.
10. Kontrola a čistota
Před příchodem slepic je nutné kurník i výběh důkladně vyčistit a vydezinfikovat. Stav obou prostorů průběžně kontrolujte a v případě potřeby je opravte. Kurník udržujte čistý a sledujte rovněž zdravotní stav slepic, které nejčastěji postihuje letargie, ztráta chuti k jídlu, průjem, kýchání nebo kašel. Zajistěte preventivní veterinární péči.
Dodržujte tato pravidla a uvidíte, že vaše slepice budou zdravé, šťastné a výkonné. Pamatujte, že chov drůbeže je neustálý proces učení. Sledujte proto odborné rady a zkušenosti ostatních chovatelů.
U nás si můžete zajistit online veškeré chovatelské potřeby pro drůbež. Tak šťastné chovatelství!
Další novinky
Šramot na půdě, překousané kabely v autě nebo zmizelá vajíčka ze dvora? Pokud vám to zní povědomě, nejspíš máte nečekanou návštěvu, o kterou jste…
Když se první teplé paprsky nesměle dotýkají ještě ospalé země a vzduch nabíjí svěží vůně probouzející se přírody, je to neklamné znamení příchodu…
Chov králíků je krásná, ale zároveň odpovědná činnost. Pokud se rozhodnete odchovat králičí mláďata, musíte dbát na správné postupy už od samého…
Správná výživa je naprostým základem pro optimální vývoj a kondici vašich králíků. I když se může zdát, že jejich krmení není složité, správné…